Midsommarmode
maj 2017Vi är nu inne på sista månaden innan vi går över till en ny årstid; sommar. Med sommaren kommer oftast många festligheter där bland midsommar. Oavsett om midsommar innebär grillning med familjen, en stor fest med vänner eller en romantisk dejt med din partner kan det vara trevligt att känna sig lite extra somrig och fin denna dag. Under våren har blommiga mönster, volanger och pastellfärger dominerat i modeväg och detta passar utmärkt även till midsommar.
Flower Power
Inget säger väl midsommar så mycket som blommor? Därför är blommönstrade klänningar ett självklart alternativ till denna dag. Är du inget fan av att bära den traditionella blomkransen i håret kan du istället blomstra genom dina kläder. Det finns mängder av färgglada och blommiga klänningar i butikerna just nu, här är bara några av många.
Cold shoulder-klänning från H&M
Långärmad klänning med snörning från Trendyol. Finns hos NA-KD
Skjort-inspirerad klänning med knappar från Vero Moda
Vävd klänning i vid modell med stor volangkant nertill från Gina Tricot
Klänning med djup V-ringning och öppen rygg från Motel. Finns hos Nelly
Cold shoulder-klänning med volanger från Bik Bok
Vitt
För den som kanske vill återanvända sin studentklänning eller som bara gillar enkelheten av en vit eller cream-färgad klänning så funkar även detta utmärkt. Tillsammans med en fin blomsterkrans i håret har du skapat dig en somrig outfit. Vill du komplettera looken ytterligare, satsa gärna på färgglada accessoarer och stora iögonfallande smycken.
Off shoulder klänning i ”eyelet”-spets från Bik Bok
Kort klänning med öppen rygg och markerad midja från Ivy Revel
Spetsklänning med tunna justerbara axelband lågt skuren rygg från Gina Tricot
Skippa klänningen
Det är inte bara klänningar som står i fokus under sommarens fester. Att välja en snygg och välsittande kostym eller ett par sköna tunna byxor är helt rätt för en kväll som midsommarafton. Matcha ett par vita vida byxor med en färgglad blus eller satsa på att låta byxorna vara i fokus med ett par i mönstrat tyg och en enklare topp.
Vita vida byxor från Bik Bok by Nicole Falciani
Mönstrad blus med volangarm från Gina Tricot
Mönstrad kimono från Only. Finns hos Nelly
Benvita ankeljeans med raw cut edges från Mango
Tanktop med knytdetaljer från H&M
Topp med spets från H&M
Plisserad byxor i culottemodel från Gina Tricot
Ett längre alternativ
För dem som föredrar klänning men som av erfarenhet vet att midsommar kan bli kylig eller inte känner sig helt bekväm med bara ben, finns det många längre alternativ. Maxiklänningar är även fin att styla med en tjockare tröja upptill och vips har du en långkjol och dessutom slipper du frysa.
Multifärgad klänning med långa armar från Bik Bok
Ljusrosa enkel men elegant klänning från Ivy Revel